Czy wiesz, że samochody są najczęściej poddawanym recyklingowi produktem konsumenckim? 80% wszystkich wyrzucanych samochodów trafia do recyklingu. Zrozumienie różnych rodzajów recyklingu pomoże Ci dowiedzieć się, co można, a czego nie można poddać recyklingowi.
Przemysł recyklingu jest teraz ważniejszy niż kiedykolwiek. Każdego roku rośnie potrzeba, aby konsumenci odpowiedzialnie przetwarzali wyrzucane przez siebie produkty. W tym artykule omówimy 3 rodzaje recyklingu i dlaczego są one ważne.
Jakie są 3 rodzaje recyklingu?
Najpierw należy wyjaśnić, że recykling to odzyskiwanie lub ponowne użycie materiałów lub produktów, które w innym przypadku mogłyby zostać wyrzucone. Każdy moment, w którym można ponownie wykorzystać materiały lub produkty zamiast je wyrzucać, jest uważany za recykling. Na przykład możesz oddać do recyklingu swój szklany słoik, do którego trafiają pikle, aby przechowywać inną żywność, zamiast go wyrzucać. Za każdym razem, gdy oddasz swoje towary nadające się do recyklingu, zostaną one odzyskane i ponownie przetworzone w celu wytworzenia nowych produktów. Dzięki temu nie trafiają na wysypiska śmieci.
Wszystkie surowce wtórne zostały podzielone na 3 główne typy recyklingu: pierwotny, wtórny i trzeciorzędny. Poniżej omówimy każdy z nich.
Recykling pierwotny – ponowne zastosowanie
Recykling pierwotny polega na tym, że materiał lub produkt nadający się do recyklingu można odzyskać lub ponownie wykorzystać bez zmiany jego obecnego stanu. Wiele pierwotnych surowców wtórnych zostanie ponownie wykorzystanych do tych samych celów, do których zostały stworzone.
- Wyroby szklane – naczynia, szklane słoiki, butelki zwrotne
- Zabawki – darowizny na rzecz organizacji charytatywnych, przyjaciół lub rodziny
Recykling wtórny – dalsze zastosowanie
Recykling wtórny ma miejsce, gdy funkcja produktu zostanie zmieniona bez konieczności ponownego jego przetwarzania. W związku z tym materiał może być ponownie wykorzystany w inny sposób, niż pierwotnie zamierzano. Dzieje się tak często w przypadku majsterkowania i może mieć ogromny wpływ na to, że materiały nadające się do recyklingu nie trafiają na wysypiska. Oto kilka przykładów recyklingu wtórnego:
- Ponowne wykorzystanie plastiku, papieru, drewna, metali do wszelkiego rodzaju projektów DIY
- Przekrojone kartony po jajkach do sadzenia sadzonek
Recykling trzeciego stopnia – ponowne użytkowanie
Trzeci recykling polega na biologicznej, chemicznej lub fizycznej przeróbce produktów lub materiałów w celu ich ponownego wykorzystania. Można to zrobić wewnętrznie lub zewnętrznie. Jeśli zewnętrznie, materiały do recyklingu są odzyskiwane i ponownie przetwarzane w placówce publicznej. Wymaga to sortowania surowców wtórnych i umieszczania ich w pojemnikach, które są transportowane przez zakład ponownego przetwarzania. Recykling wewnętrzny ma miejsce w przypadku braku usług publicznych. Niektóre fabryki lub producenci mogą przeprowadzać wewnętrzny recykling trzeciorzędny.
- Zregenerowane łożyska samochodowe
Kiedy stosujemy recykling, oszczędzamy nasze surowce, zmniejszamy zużycie naszej energii, ograniczamy zanieczyszczenie powietrza i wody oraz mamy możliwość obniżenia emisji gazów cieplarnianych.
Korzyści z recyklingu to głównie:
- Zmniejszenie ilość odpadów trafiających na wysypiska i do spalarni
- Ochrona zasobów naturalnych, takie jak drewno, woda i minerały
- Zwiększanie bezpieczeństwa ekonomicznego
- Zapobieganie zanieczyszczeniom
- Oszczędzanie energii
- Wspieranie produkcji i ochrona cennych zasobów
- Tworzenie miejsc pracy
Każdy z nas powinien dbać o środowisko – nie jest to zadanie skierowane jedynie do nielicznych. Recykling jest jedną z najbardziej efektywnych metod, która pozwala dać przedmiotom „drugie życie”.