Wiele firm postrzega handel elektroniczny jako szansę na rozwój, dotarcie do nowych klientów i globalną ekspansję. To nie wszystkie korzyści z rozpoczęcia sprzedaży online, ale e-commerce ma też swoją ciemną stronę. Ten artykuł porusza kwestię negatywnego wpływu rozwoju handlu elektronicznego i pokazuje kilka pomysłów, jak go zminimalizować.
Ciemna strona handlu elektronicznego – wady zwiększania sprzedaży online
Chociaż trend proekologiczny jest akceptowany przez rosnącą liczbę konsumentów i przedsiębiorstw, wciąż widzimy wiele zachowań, które negatywnie wpływają na naszą planetę. Z jednej strony jest to związane z nawykami konsumenckimi, które dyktuje przede wszystkim ich komfort, z drugiej – z wyższymi kosztami i zmianami, na które nie każdy może sobie pozwolić.
Jednym z tych trendów jest bezpłatna wysyłka i darmowe zwroty (zwroty stanowią do 30% zakupów online), które nie są już przewagą konkurencyjną, a raczej standardem handlu elektronicznego. Ponadto konsumenci oczekują jak najszybszej dostawy, najlepiej do domu, chcą mieć możliwość późniejszej zapłaty i jak najdłużej móc zwrócić swoje produkty.
Coraz więcej sklepów internetowych decyduje się na wprowadzenie tych funkcji, aby zachęcić klientów do zakupów w sieci i zminimalizować wątpliwości, jakie mogą mieć co do tej formy zakupów. Przyczynia się to jednak nie tylko do lekkomyślnych zakupów i dużej liczby zwrotów, ale także do zwiększonego transportu i ogromnych ilości opakowań i odpadów.
Do pakowania zamówień używane są koperty foliowe, folia stretch i plastikowa taśma pakowa. Opakowanie kartonowe jest zwykle dużo większe niż jego zawartość, dlatego wymaga użycia dodatkowych wypełnień, którymi najczęściej jest folia bąbelkowa.
Czy e-commerce ominął trendy ekologiczne i zero waste?
Czytając o wspomnianych powyżej praktykach, można pomyśleć, że dalszy rozwój handlu elektronicznego stanie się coraz większym zagrożeniem dla środowiska. Na szczęście konsumenci są bardziej świadomi, jeśli chodzi o ratowanie naszej planety, co oznacza, że firmy są zmuszone do bardziej odpowiedzialnego zachowania, jeśli chodzi o ochronę środowiska.
Potwierdzają to liczne raporty, które koncentrują się na świadomych ekologicznie konsumentach online. Z zestawień wynika, iż klienci ci:
- Przyglądają się działalności sklepu oraz produktom, zanim podejmą decyzję o zakupie,
- Są skłonni zapłacić więcej za ekologiczne produkty i usługi,
- Mogą zrezygnować z zakupów, jeśli którykolwiek element zakupu szkodzi środowisku.
Ponadto aż ponad 30% klientów sklepów internetowych jest skłonnych zapłacić więcej za wysyłkę, jeśli opakowanie nie zawiera plastiku.
Tak więc z jednej strony sklepy internetowe mogłyby skupić się na edukacji klientów, których interesuje jedynie zakup po niskiej cenie, z drugiej – sami klienci mogą pokazać detalistom, jak ważna jest społeczna odpowiedzialność, w tym ekologiczne podejście.
Co może zrobić e-commerce, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko? Przede wszystkim mogą zapewnić zrównoważony proces wysyłki, w tym zakup od lokalnych producentów, a także wprowadzić ekologiczne opakowania z biodegradowalnych wypełnień i materiałów nadających się do recyklingu.
Oczywiste jest, że zmiana kolejności procedur serwisowych na bardziej przyjazne dla środowiska wymaga czasu i umiejętności, aby znaleźć optymalne rozwiązania zarówno pod względem kosztów, jak i magazynowania. Dlatego warto przyjrzeć się praktykom stosowanym przez inne społecznie odpowiedzialne firmy, które już przetarły ekologiczny szlak i zainspirować się nimi.